ارزیابی سیستم مدیریت دارایی‌های فیزیکی مبتنی بر استاندارد ISO 55000

امام علی علیه السلام می فرماید: خداوند رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده، در کجاست و به کجا خواهد رفت.

با اندکی تأمل می‌توان این کلام امیرالمؤمنین (ع) را در تمامی بخش‌های زندگی فردی و اجتماعی انسان تطابق داد. بدیهی است که انسان باید در تمامی مراحل و فعالیت های زندگی خود، جایگاه کنونی خود را در هر زمینه‌ای شناخته و برای تعالی در آن زمینه برنامه مشخصی داشته باشد. حال اگر این درس مهم زندگانی را در حیات کاری خود یعنی نگهداری از دارایی‌های فیزیکی که از مهم‌ترین سرمایه های هر صنعت و کسب و کاری هستند به کار بگیریم، خواهیم فهمید که ارزیابی وضعیت سیستم در راستای تعالی نگهداری از دارایی ها تا چه اندازه مهم بوده و جهت تدوین نقشه راه آینده و برنامه جامع اقدامات آتی، چقدر حائز اهمیت است. بنابراین در هر لحظه از حیات کاری یک سیستم نگهداشت، لازم است که بدانیم در گذشته کجا بوده ایم (چه وضعیتی داشته ایم)، الان کجا هستیم و باید به کجا برسیم و با چه برنامه‌ای.

ارزیابی مدیریت دارایی فیزیکی مبتنی بر استاندارد ISO55000

کسب و کارها، دارایی­‌ها را به کار می­‌گیرند تا خروجی موردنظر را دریافت کنند. بنابراین این دارایی‌­ها می‌­توانند سود ایجاد کرده یا خدماتی را ارائه دهند. با توجه به این مسائل، می‌­توان اقداماتی را جهت تضمین ادامه­‌ی کار دارایی­‌ها به منظور تحویل خروجی قابل قبول در طول عمرشان در نظر گرفت. سپس می‌­بایست سیستمی وجود داشته باشد تا علل ریشه ای هر زیان برنامه ریزی نشده ای را بررسی و حل نماید. همانطور که گفته شد مدیریت دارایی­‌های فیزیکی مجموعه‌­ای از اقداماتی است که برای کاهش ریسک، افزایش درآمد و بهبود عملکرد دارایی­‌ها در راستای اهداف استراتژیک سازمان انجام می­‌شود. در ذیل به برخی از این اقدامات اشاره شده است:

a) تعریف اهداف و استراتژی­‌های نت

b) ارزیابی وضعیت نگهداشت

c) دسته بندی و کلاس بندی تجهیزات

d) اولویت بندی دارایی­‌ها براساس وظایف

e) اقدام فوری برای رفع مشکلات تجهیزات بحرانی

f) طراحی و تدوین برنامه نت و تامین منابع (تعیین نوع فعالیت‌ها و تاکتیک های نت)

g) برنامه‌ریزی و زمان‌بندی نگهداشت و بهینه سازی منابع(تعیین منطق و روش مدیریت کار)

h) برنامه‌­ریزی برای تأمین بهینه قطعات یدکی

i) بهره‌­گیری از مفاهیم مهندسی قابلیت اطمینان

j) اجرا، ارزیابی و کنترل نگهداری و تعمیرات

k) تحلیل هزینه چرخه عمر و بهینه سازی تعویض

l) بهبود مستمر، تغییر فرهنگی، روش­های نوین

برای پاسخ به چالش­‌های مدیریت و نگهداشت دارایی‌­ها، چندین سیستم مدیریت دارایی توسعه یافته است. یک سیستم مدیریت دارایی بسته ­ای عملیاتی متشکل از روش ها، رویه ها، داده ها، نرم افزار، سیاست ها، تصمیم ها و غیره است که امکان انجام تمامی فعالیت­‌های مرتبط با مدیریت دارایی را فراهم می کند.

دامنه پروژه شامل مطالعه و ارزیابی، تدوین نقشه راه و تهیه ساختار سازمانی و تعیین و تشکیل ساختارهای پیاده سازی و نظارتی و برگزاری دوره های آموزشی و همچنین برنامه های عملیاتی جهت پیاده سازی توسط کمیته های اجرایی و نظارتی است.

گام های پروژه:

مطالعه و ارزیابی وضعیت موجود

در این بخش با انتخاب روش های مناسب ارزیابی و براساس معیارهای صحیح و جامعی که برای ارزیابی تعیین می شود (از جمله استاندارد جامع ISO55000) وضعیت سازمان و جایگاه سازمان شناسایی شده و با شاخص های نت کلاس جهانی (World Class Maintenance) و با صنایع مشابه (از طریق الگو برداری)که در این زمینه سرآمد هستند قیاس می شود و  شامل قدم های زیر است:

a) تدوین فرآیند اجرایی ارزیابی

b) معیارهای ارزیابی مدیریت دارایی

c) اجرای نظامند ارزیابی و آنالیز شکاف (Gap Analysis)

d) تعیین نقاط نیازمند بهبود

نقشه راه مدیریت دارایی ها

هدف از تهیه نقشه راه و تدوین استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی، از میان برداشتن شکاف بین عملکرد فعلی و عملکرد در کلاس بهترین های جهانی است.

به طور خلاصه نقشه راه شامل گزارش مکتوب و گرافیکی است که به سازمان نشان می دهد با توجه به شکاف های موجود، روی چه عناصری تمرکز کند و چگونه بایستی آن را بهبود دهد. در این بخش برای هریک از عناصر موجود در نقشه راه دستورالعمل های لازم تهیه و تقدیم می گردد.

تدوین برنامه عملیاتی برای هریک از عناصر نقشه راه

هریک از عناصر شرح وظایف نیازمند یک برنامه عملیاتی  (Action Plan) می باشد این برنامه عملیاتی توسط مشاور و با همکاری کمیته های اجرایی تدوین می گردد. مسئولیت ها تعیین و زمان‌بندی کار مشخص می شود.

نمونه ای از نتایج ارزیابی سیستم مدیریت دارایی های فیزیکی

به منظور حصول اطمینان از اینکه تمامی افراد درگیر در پیاده سازی عناصر نقشه راه آگاهی و شناخت  لازم را دارند بایستی برنامه های آموزشی متناسب تدوین گردد. دوره های آموزشی براساس نتایج ارزیابی و براساس نیاز سنجی آموزشی و پس شناسایی سطوح مختلفی مخاطبین (مدیران، کارشناسان، تکنسین ها) و سطوح مختلف یادگیری (آشنایی، مهارت و یادگیری) و با در نظر گرفتن اولویت های نقشه راه ، تدوین و برگزار می گردد.

جهت اخذ مشاوره در زمینه ممیزی و ارزیابی سیستم مدیریت دارایی فیزیکی، اجرای آنالیز شکاف و تدوین نقشه راه، با شماره زیر تماس حاصل فرموده و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان مرکز آیریم با شما تماس بگیرند.

شماره تماس : ۰۹۱۲۲۰۰۲۴۰۶
آدرس پست الکترونیک (ایمیل) : info@i-ream.com

نام و نام خانوادگی *
Fill out this field
نام شرکت *
Fill out this field
سمت سازمانی *
Fill out this field
شماره تماس *
Fill out this field
ایمیل *
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
توضیحات تکمیلی
Fill out this field
Select an option
فهرست