مشاوره در زمینه هزینه یابی چرخه عمر تجهیزات (LCC)

امروزه اقتصاد جهانی به واسطه فشارهای گوناگون بازار، تصمیمات اتخاذی در سیستم‌های مهندسی، علی الخصوص سیستم‌های گران قیمت و سرمایه‌ای، بر اساس هزینه‌های تدارک اولیه گرفته نمی‌شوند، بلکه بر اساس هزینه‌های چرخه عمر آن‌ها گرفته می‌شوند. با توجه به محدودیت بودجه و اهمیت مدیریت آن در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، مباحث کنترل هزینه و به طور کلی هزینه‌یابی دوره عمر سیستم‌ها، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

هزینه چرخه عمر، اولین بار به وسیله وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۶۰ مورد استفاده قرار گرفت. هدف هزینه چرخه عمر در آن زمان، کمک به وزارت دفاع در تهیه و تدارک تجهیزات نظامی بود. بکارگیری این روش در آن زمان توسط وزارت دفاع نشان داد که بیش از ۷۵% هزینه‌های کل سیستم را هزینه‌هایی غیر از هزینه‌های خرید، ساخت و راه‌اندازی اولیه تشکیل می‌دهد. این هزینه‌ها اغلب شامل هزینه‌های عملیاتی و نگهداری بودند که در آینده رخ خواهند داد. در سال ۱۹۷۰ کاربرد هزینه چرخه عمر تا ارزیابی و مقایسه مزایای نسبی راه‌های گوناگون تصمیم‌گیری  پیش رفت. در این زمان بود که از آن به عنوان یک ابزار تصمیم‌گیری و تفکر مدیریتی استفاده شد.

در تعیین هزینه یک محصول یا خدمت خاص، مفهوم هزینه چرخه عمر به معنی پذیرش توجه به محیط، اجتماع و هزینه‌ها و منافع اقتصادی که در طول عمر یک محصول یا خدمت رخ می‌دهد، است به جای اینکه خود را تنها به مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری شده در خرید و تهیه مواد اولیه محدود کنیم.

يكي از مهمترين عوامل در تعيين عمر مفيد خدمتي كالا هزينه‌هاي ناشی از آن است. تا زماني كه جايگزيني تجهیز جدید به صرفه نباشد كالاي قبلي در عمر مفيد خود به سر مي‌برد. اما در هزينه‌هاي كالا فقط نبايد هزينه خريد را در نظر گرفت بلكه بايد هزينه‌هاي مستقيم و غیرمستقيم را در تمام چرخه عمر آن در نظر گرفت. برخي از هزينه‌ها عبارتند از: هزينه تعميرات، هزينه سوخت (انرژی)، هزينه نيروي انساني، هزینه آموزش، عملیات، خواب دستگاه، هزینه‌های ایمنی و محیط زیستی، تولید از دست رفته و … .

در بررسی قیمت یک دستگاه فقط بهای خرید آن در نظر گرفته نمی‌شود بلکه همه هزینه‌های سرمایه گذاری، بهره برداری (مانند نگهداری و تعمیرات، انرژی و بهره برداری)، و سرانجام هزینه اسقاط بایستی در نظر گرفته شود که مجموعه این هزینه‌ها، هزینه چرخه عمر نام دارد.

در هزینه دوران مالکیت دستگاه، هزینه‌های اصلی عبارتند از هزینه‌های نصب راه اندازی و آموزش، هزینه نگهداری و تعمیرات (قطعات مکانیکی و برقی مصرفی، نیروی انسانی)، هزینه انرژی مصرفی و هزینه نیروی انسانی. با انجام محاسبه مجموع هزینه‌ها می‌توان ارزیابی کرد که زمان مناسب برای از رده خارج کردن کالا چه زمانی است. همچنین می‌تواند راهنمای مناسبی برای مدیران جهت انتخاب نوع و مدل مناسب کالا باشد. علاوه بر آن می‌تواند دستگاهی را اقتصادی و دستگاه دیگری را غیر اقتصادی نشان دهد.

هزینه‌های نگهداری و تعمیرات و از رده خارج کردن و جایگزینی تجهیزات بسیار زیاد است و لذا سازمان باید به جای اینکه صرفا هزینه‌های اولیه محصول را در تصمیم گیری‌های خود در نظر بگیرد، به هزینه‌هایی هم که در آینده در ارتباط با آن محصول روی خواهد داد، توجه کرده و از طریق پیش‌بینی و تخمین این نوع هزینه‌ها بتوانند تصمیمات صحیح‌تری اخذ کنند. هزينه‌هاي خريد و هزينه‌هاي جانبي كالاهاي سرمايه‌اي در سازمان‌هاي بزرگ بسيار بالا است زيرا اولاً تعداد كالاها زياد است و ثانياً برخي از آن ها بسيار گران‌قيمت هستند. در نتيجه جايگزيني زودتر و يا ديرتر از موعد، هزينه‌هاي زيادي را به سازمان تحميل مي‌كند.

روند تغییر هزینه تجهیز در طول زمانروند تغییر هزینه تجهیز در طول زمان

جهت اخذ مشاوره در زمینه مشاوره در زمینه هزینه یابی چرخه عمر (LCC)، با شماره زیر تماس حاصل فرموده و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان مرکز آیریم با شما تماس بگیرند.

شماره تماس : ۰۹۱۲۲۰۰۲۴۰۶
آدرس پست الکترونیک (ایمیل):  info@i-ream.com

نام و نام خانوادگی *
Fill out this field
نام شرکت *
Fill out this field
سمت سازمانی *
Fill out this field
شماره تماس *
Fill out this field
ایمیل *
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
توضیحات تکمیلی
Fill out this field
Select an option
فهرست