مشاوره در زمینه مدیریت انبار و بهینه سازی قطعات یدکی

باید بدانیم که مسیر رشد و سرآمدی یک سازمان؛ ساده، بی دردسر و کم هزینه نیست. در تعاریف، مجموعه ای متعالی خوانده می شود که در هر دو زمینه عملکرد و نتایج به شکل قابل اثباتی سرآمد باشد. بدیهی است سازمانهایی که از تعالی مدیریت مواد و قطعات فاصله زیادی داشته و زیرساخت لازم را برای تعالی ندارند، نمی توانند از مدل های تعالی مدیریت مواد و قطعات یدکی نیز استفاده کنند و لازم است ابتدا با انجام فرآیند عارضه یابی سازمانی به مشکلات و امراض سازمان پی برده و سپس با تعریف پروژه های بهبود، گام اول را برای آماده سازی خود در مسیر تعالی مواد و قطعات یدکی بردارند. لذا در چنین شرایطی سازمان ها باید به کمک کارشناسان، تحلیل‌گران و مشاوران ارشد مدیریت انبار مواد و قطعات یدکی به شناخت دقیق و صحیح تهدیدات و نقاط آسیب پذیر خود پرداخته و در پی اقدامی مستمر، به کسب توانایی جهت ایجاد فرصت و افزایش قابلیت بهبود در سیستم انبار بپردازند، به عبارت دیگر تشخیص دقیق و صحیح نیمی از درمان است.

مدل ارزیابی و تدوین نقشه راه تعالی مدیریت قطعات یدکی بر اساس تجربیاتی که مرکز مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم (i-REAM) از اجرای متعدد پروژه‌های بهینه سازی قطعات یدکی در صنایع مختلف کشور کسب کرده‌اند، طراحی شده است. در طراحی این مدل سعی شده تا شرایط و محدودیت‌های خاص صنایع ایرانی مدنظر قرار گیرد و مواردی ارائه گردد که تا حد ممکن در صنایع داخلی قابل پیاده سازی و اجرا باشد. این روش به دنبال پیدا کردن نقاط بهبود مهم و ایجاد صرفه‌جویی‌های قابل توجه در سیستم انبارداری و موجودی قطعات یدکی است. این مدل، وضعیت سیستم مدیریت مواد و قطعات یدکی شرکت‌ها را از منظر ۱۰ محور اصلی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. در هر محور زیرمعیارهای متعددی وجود دارد که تمامی سؤالات مرتبط با آن محور را پوشش می‌دهد.

در شکل زیر ۱۰ محور اصلی مدل ارزیابی انبار و سیستم موجودی قطعات یدکی آیریم نمایش داده شده است:

برای آنکه تجهیزات به درستی و به صورت مؤثر کار کنند، قطعات باید دردسترس باشند. نبود قطعه به معنای ناممکن بودن انجام کار  است. این اتفاق باعث می­شود که مدیریت مواد (MRO) به­صورت شریکی کلیدی برای قسمت­های نگهداری و تعمیرات و بهره­برداری دربیاید. در شرکت هایی که هزینۀ توقف زیاد است (هزینه های مربوط به ازدست دادن تولید، خدمات به مشتریان، کیفیت، پیامدهای زیست محیطی و …)، اگر قطعات موردنیاز در دسترس نباشند، صرفهجویی ازطریق کاهش هزینه­های انبارداری (هزینۀ سرمایۀ انبارشده) ممکن است دربرابر هزینۀ توقف و خرابی ناچیز باشد. در چنین وضعیت­هایی، مدیریت موادMRO  باید بیش از هزینه­های انبار قطعات بر سطح سرویس­دهی تمرکز داشته باشد. یک انبار با مدیریت خوب می­تواند تفاوت بین داشتن قطعات هنگام نیاز و یا صرف هزینه و زمان زیاد برای گرفتن قطعات هنگامی که داشتن آنها بسیار حساس شده است، باشد. از طرف دیگر در شرایط فعلی حاکم بر کشور که تأمین قطعات یدکی و پشتیبانی از بهره­برداری و نگهداری و تعمیرات تجهیزات، از چالشهای پیش روی سازمان­ها است، ضرورت ارتقاء سیستم مدیریت قطعات یدکی در شرکت های بزرگ و مؤثر بیش از پیش احساس گردیده است. بهینه سازی قطعات یدکی یاMRO  یکی از اقدامات اولیه مهم در زمینه مدیریت دارایی های فیزیکی بوده که زمینه ساز سایر اقدامات در فازهای بعدی مدیریت دارایی ها مانند RCM  می‌باشد. مرکز آیریم با تجربه چندین ساله در بهینه‌سازی موجودی قطعات یدکی سازمان‌های صنعتی پیشتاز کشور، آمادگی دارد که با ارزیابی وضعیت سیستم مدیریت موجودی قطعات یدکی سازمان شما، اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت و حرکت به سمت تعالی ممدیریت قطعات یدکی را در قالب یک نقشه راه تعالی شناسایی نموده و در اجرای این اقدامات مطابق نقشه راه طراحی شده سازمان شما را یاری نماید. برخی از اقدامات مهم در بهینه‌سازی قطعات یدکی (MRO) به شرح زیر است:

  • دسته بندی اقلام براساس میزان اهمیت، بحرانیت، روش تأمین، قیمت و بسیاری دسته‌بندی های دیگر
  • تعیین مقدار سفارش و نقطه سفارش هر یک از قطعات یدکی
  • اجرای روش‌های بهینه‌سازی متفاوت برای دسته‌بندی های مختلف اقلام (کم‌مصرف و پرمصرف)
  • بهینه سازی میزان ذخیره احتیاطی برای هریک از قطعات
  • تعیین حداقل (Min) و حداکثر (Max) بهینه هریک از قطعات
  • تعیین میانگین و واریانس زمان تدارک (Lead Time)
  • محاسبه میانگین و واریانس مصرف سالیانه اقلام

جهت اخذ مشاوره در زمینه مدیریت انبار و بهینه سازی قطعات یدکی (MRO)، با شماره زیر تماس حاصل فرموده و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان مرکز آیریم با شما تماس بگیرند.

شماره تماس : ۰۹۱۲۲۰۰۲۴۰۶
آدرس پست الکترونیک (ایمیل):  info@i-ream.com

نام و نام خانوادگی *
Fill out this field
نام شرکت *
Fill out this field
سمت سازمانی *
Fill out this field
شماره تماس *
Fill out this field
ایمیل *
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
توضیحات تکمیلی
Fill out this field
Select an option
فهرست