مشاوره در زمینه نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)

Reliability centered Maintenance فرآیندی تحلیلی است که از آن برای تعیین استراتژی مناسب جهت مدیریت بر خرابی‌ها با هدف اطمینان از کارکرد تجهیزات بصورت ایمن ، اثربخش و هزینه بهینه استفاده می‌گردد. در دهه ۱۹۶۰ میلادی  به دلیل بحران‌های به وجود آمده در صنعت هوایی آمریکا ( شرکت بویینگ ) که به واسطه وقوع ۶۰ حادثه (سقوط) در یک میلیون Takeoff، که ۶۷% حوادث بعلت نقص فنی رخ داده بود، مطالعات در این خصوص آغاز گردید و در سال ۱۹۷۸ اولین نسخه آن یعنی RCM کلاسیک تدوین و جاری شد و در نهایت بعد از ۱۲ سال یعنی در سال ۱۹۹۰ متخصصان با شناخت الگوهای جدید نوع خرابی ها نسخه کاملتری تحت عنوان RCM2  که مبتنی بر ۷ سوال بود تدوین و جاری نمودند که در آن به ریسک و شرایط کنونی تجهیز توجهی نشده بود و سرانجام نسخه تکامل یافته تحت عنوان RCM3  تدوین گردید.

 

RCM3 فرآیندی است که تعیین می‌کند چه کارهایی باید انجام شود تا این اطمینان حاصل گردد که یک تجهیز وظایف خود را بدرستی و با حداقل ریسک انجام خواهد داد.

اجرای این ابزار در مدلهای تعالی مدیریت نگهداشت و مدیریت دارایی فیزیکی همچون مدل UPTIME نیز به عنوان یکی از ابزارهای اصلی در بهبود مستمر عملکرد تجهیزات توصیه گردیده است. نتایج حاصل از پیاده سازی برنامه نگهداري و تعميرات برپایه قابلیت اطمینان RCM3 عبارتند از :

۱)         تدوین برنامه جامع نگهداری و تعمیرات

شامل سرویس ها ، پایش وضعیت و بازرسی ، تست عملکرد ، تعمیرات و تعویض های دوره ای و …

۲)           شناسایی اشکالات طراحی

۳)         شناسایی خطاهای بالقوه بهره برداری

۴)         شناسایی خطاهای بالقوه انبارداری

۵)         شناسایی خطاهای بالقوه در خرید

۶)         فهرست قطعات یدکی بحرانی

 

پیاده سازی برنامه نگهداري و تعميرات برپایه قابلیت اطمینان RCM3 می تواند برای بهینه سازی برنامه نگهداشت کلیه تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد اما اجرای آن برای تجهیزات بحرانی و فوق بحرانی در اولویت بوده و برای تجهیزات نیمه بحرانی و غیر بحرانی نیز توصیه بر پیاده سازی PMO می باشد.

هدف از اجرای برنامه RCM3 پیاده سازی برنامه نگهداري و تعميرات بر پایه قابلیت اطمینان تجهیزات بحرانی است تا این اطمینان حاصل گردد که یک تجهیز وظایف خود را به‌درستی  و با حداقل ریسک انجام خواهد داد.

جهت اخذ مشاوره در زمینه نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)، با شماره زیر تماس حاصل فرموده و یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید تا کارشناسان مرکز آیریم با شما تماس بگیرند.

شماره تماس : ۰۹۱۲۲۰۰۲۴۰۶
آدرس پست الکترونیک (ایمیل) : info@i-ream.com

نام و نام خانوادگی *
Fill out this field
نام شرکت *
Fill out this field
سمت سازمانی *
Fill out this field
ایمیل *
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شماره تماس *
Fill out this field
توضیحات تکمیلی
Fill out this field
Select an option
فهرست