برگزاری کنفرانس های بین المللی در زمینه مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات

نخستین کنفرانس آخرین یافته‌ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات

در عصر تغيير و تحول مداوم،‌ عكس‌العمل‌های سريع و استفاده از نگرش‌هاي نوين مديريت به‌عنوان شروط لازم براي بقاء هستند، لذا آمادگي در برخورد با تغييرات و چالش‌ها بايستي اصل اساسي در مديريت واحد‌های صنعتي باشد. در كشور ما اهميت و ارزش نظام مناسب و علمي مدیریت دارایی‌ها و نگهداري و تعميرات به‌درستی شناخته‌نشده است، درحالی‌که يكي از مشكلات عمده گريبان‌گير اكثر صنايع مي‌باشد.

در حال حاضر تقريبا كشورهای توسعه‌یافته و برخي از كشورهای درحال‌توسعه، سرمایه‌گذاری‌های مناسبي را جهت بهبود عملکرد، کاهش هزینه‌ها و مدیریت ریسک دارایی‌ها و تجهيزات مورداستفاده در صنايع انجام داده و رشد روزافزون صنايع خود را مرهون توجه و نگرش صحيح و علمي به مسئله مدیریت دارایی‌های فیزیکی و مهندسی نگهداری و تعميرات و قابلیت اطمینان می‌دانند.

نگهداري و تعميرات صحيح علمي و برنامه‌ریزی‌شده با روش‌هاي نوين مستقيما بر روي بهره‌وری، كيفيت،‌ هزينه‌هاي مستقيم توليد، قابليت اطمينان و سودآوری اثر مي‌گذارد.

مرکز مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم با همکاری انجمن نگهداری و تعمیرات ایران، موسسه INGEMAN دانشگاه Seville اسپانیا اقدام به برگزاری این کنفرانس در تاریخ ۱۷ و ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهراء تهران نموده است.

تداوم اين كنفرانس‌ها، آثار ارزشمندی را براي توسعه دانش نگهداري و تعميرات در كشور به همراه خواهد داشت. این کنفرانس با دعوت از مشاورین برجسته داخلی و بین‌المللی به دنبال ارائه مجموعه راه‌کارهای هدفمند برای تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات بوده تا به کمک الگوبرداری از تجربیات موفق، زمینه بهبود شرایط کسب‌وکار سازمان‌های ایرانی را فراهم آورد.

حاضرین در کنفرانس شاهد رویکردی جدید در پنل های تخصصی کنفرانس خواهند بود. این پنل ها مطابق با مدل تعالی نگهداری و تعمیرات پروفسور مارکز طراحی شده که در آن کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌ها و ارائه‌ی تجربیات، مطابق با عنوان پنل تعبیه‌شده است.

ریاست این کنفرانس برعهده پروفسورکرسپو مارکز بوده و جمعی از متخصصین داخلی و بین‌المللی در حوزه تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات با ایشان همکاری خواهند نمود.

مجموعه مقالات و تجربیات برتر ارائه شده در این کنفرانس در قالب کتابچه مقالات و تجربیات در دسترس عموم قرار گرفته است.

 • پيام رئیس کنفرانس:
 • پروفسور آدولفو کرسپو مارکز
 • با درود بر دوستان و همکاران عزیز حوزه نگهداری و تعمیرات در ایران، حضور در این کنفرانس مایه افتخار من است. این کنفرانس در رابطه با آخرین یافته‌ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات است. موسسه INGEMAN دانشگاه سویل اسپانیا ، مشارکت گسترده‌ای در این کنفرانس خواهد داشت. در سال‌های اخیر متخصصین ایرانی بازدیدهایی از صنایع اسپانیا داشته‌ا‌ند، این بازدیدهای صنعتی تجربه بسیار خوبی بود و از آن زمان در تلاش برای برگزاری این کنفرانس در ایران با همکاری و مشارکت مرکز مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم بوده‌ایم، من مطمئن هستم که محورهای کنفرانس را به خوبی پوشش خواهیم داد.
 • چهار محور اصلی در کنفرانس عبارت‌اند از: تدوین استراتژی، نقشه راه، مدیریت داده‌های و خرابی. کاهش توقفات، مدیریت پروژه نت و زنجیره تامین قطعات یدکی. مدیریت هزینه، شاخص سلامت و هزینه‌یابی چرخه عمر. بهبود مستمر، توانمند سازهای فرهنگی و انگیزشی
 • در مورد موضوعات مختلف کنفرانس باید گفت که این محورها در صنعت بسیار جذاب هستند و مسئله مهم پیاده سازی مدل‌های مدیریت نگهداشت است. چگونه استاندارد ISO55000در پیاده‌سازی این مدل‌ها اثر خواهد داشت. مجموعه‌ای از استانداردها می‌توانند در پیاده‌سازی مدیریت دارایی‌های فیزیکی همکاری کنند. محور دیگری که می‌خواهیم به آن بپردازیم، مدل‌های بلوغ است. مدل‌های بلوغ، مدل‌هایی هستند که به ما می‌گویند چگونه می‌توانیم پیشرفت کنیم و به سطح جدیدی از توسعه دست‌یابیم. جهت رسیدن به این هدف، باید شاخص‌ها و داشبوردهای مناسبی در شرکت‌های خود داشته باشیم.
 • محور جذاب دیگر مدیریت تغییر است، می‌دانیم که درصد زیادی از پروژه‌های مدیریت نگهداشت نیازمند تغییرات بزرگی در شرکت‌ها هستند و ما باید توانایی مدیریت تغییرات را به‌طور مناسب داشته باشیم. امیدوارم که شما را در تاریخ ۱۷ و ۱۸ در تهران ملاقات کنم.

تشریح مدل و پنل‌های چهارگانه:

مدل جامع تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات، از یکپارچه‌سازی مدل‌های دیگر در این زمینه ساخته‌ و از هشت جزء به‌صورت متوالی تشکیل‌شده است. هر جزء ساختاری در حقیقت یک حوزه تصمیم‌گیری برای نگهداری از دارایی‌ها و مدیریت چرخه عمر تجهیزات است. مطابق با هرکدام از این حوزه‌های تصمیم، می‌توان روش‌ها و مدل‌هایی در جهت تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری یافت که برخی از آن‌ها در شکل نشان داده‌شده است.

  بخش۱: Effectiveness، تعریف استراتژی‌ها و اهداف نگهداری و تعمیرات، اولویت‌بندی دارایی‌ها، تحلیل ریشه‌ای خرابی‌ها

توصیه می‌شود از ابزار BSC برای اندازه‌گیری عملکرد مدیریت نگهداری و تعمیرات استفاده و متناسب با نیاز هر صنعت بومی‌سازی و توسعه داده شود. در این روش، اندازه‌گیری عملکرد عملیات نگهداری و تعمیرات در ارتباط با موفقیت کل سازمان می‌باشد.

روش‌های کمی و کیفی زیادی وجود دارند که مبنایی برای تصمیم‌گیری در خصوص تعیین اولویت دارایی‌ها طی فرآیند مدیریت نگهداری و تعمیرات ارائه می‌نمایند. این روش‌ها از مفهوم (عدد احتمال/ خطر) (PRN:probability/risk number)  استفاده می‌کنند.

به‌محض اولویت‌بندی دارایی‌ها و پیروی از استراتژی نگهداری و تعمیرات، مرحله بعدی توسعه اقدامات نگهداری و تعمیرات مربوط به هر طبقه از دارایی‌ها است. پیش از هر چیز باید بر روی خرابی‌های تکراری یا مزمن که بر روی تجهیزات با اولویت بالا رخ می‌دهند، تمرکز کرد. کشف و حذف علت این خرابی‌ها، می‌تواند یک اقدام فوری قلمداد شود که منجر به بازگشت سریع سرمایه اولیه می‌گردد. یکی از شناخته‌شده‌ترین این روش‌ها، تحلیل علل ریشه‌ای خرابی (RCFA) است.

  بخش ۲: Efficiency، تدوین برنامه‌های نت، بهینه‌سازی منابع و زمان‌بندی

برای تدوین برنامه نگهداری و تعمیرات در یک زیرسیستم خاص، بایستی کارکردهای آن و حالت‌های خرابی، مشخص گردیده و سپس مجموعه‌ای مؤثر و کاربردی از برنامه‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و پیش‌گویانه، بر پایه ملاحظات ایمنی و اقتصادی سیستم دایر گردد. روش رسمی این کار، RCM است. از PMO نیز می‌تواند بهره گرفت.

بهینه‌سازی برنامه‌ریزی و زمان‌بندی نگهداشت در جهت تقویت کارایی و اثربخشی نگهداری و تعمیرات و بر اساس طراحی برنامه و دستور نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه اولیه، انجام می‌شود. مدل‌های برنامه‌ریزی ظرفیت نگهداری و تعمیرات، مدیریت قطعات یدکی، مسئله تعیین برنامه زمانی تعویض با رویکرد بهینه‌سازی هزینه-ریسک RCO: Risk―Cost Optimization در این بخش توصیه می‌شود.

  بخش ۳: Assessment، کنترل و ارزیابی نگهداری و تعمیرات و تحلیل چرخه عمر دارایی

اجرای فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات، بایستی مورد ارزیابی قرار گیرد و انحرافات آن کنترل شوند، بسیاری از KPI های سطوح مدیریتی نگهداری و تعمیرات، با استفاده از ترکیب شاخص‌های ساده اقتصادی و فنی تشکیل‌شده‌اند. بنابراین اطمینان از اینکه سازمان، داده‌ها را به‌درستی کسب و آن‌ها را با توجه به سطح موردنیاز از تحلیل عملکرد نگهداری و تعمیرات به‌طور صحیح ادغام یا تفکیک کرده است، از اهمیت زیادی برخوردار است.

تحلیل هزینه چرخه عمر، هزینه‌های یک دارایی را در تمام طول عمر آن محاسبه می‌نماید. تحلیل یک دارایی، می-تواند شامل برنامه‌ریزی، تحقیق و توسعه، تولید، به‌کارگیری، نگهداری و تعمیرات و اسقاط باشد. هزینه‌های تحصیل دارایی (تحقیق، طراحی، آزمایش، تولید، ساخت‌وساز) معمولاً برای همگان واضح می‌باشند، اما تحلیل هزینه‌های پنهان چرخه عمر به‌شدت بستگی به ارزش محاسبه‌شده از تحلیل پایایی دارد که شامل نرخ خرابی، هزینه قطعات یدکی، زمان تعمیر و هزینه‌های اجزا است. تحلیل هزینه چرخه عمر تجهیزات سرمایه‌ای، دارای اهمیت بالاتری است. در اینجا ریسک بلوکه شدن سرمایه و هزینه‌های تحقیق و توسعه R&D))، را می‌بایست در نظر گرفت.

  بخش ۴: Improvement، بهبود مستمر و استفاده از روش‌های جدید

بهبود مستمر فرآیند مدیریت نگهداری و تعمیرات به‌واسطه استفاده از روش‌ها و فنّاوری‌های نوظهور در حوزه‌های مختلف، ممکن می‌شود. در رابطه با به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید در نگهداری و تعمیرات، مفهوم “نگهداری و تعمیرات الکترونیکی” E-maintenance، به‌عنوان جزئی از مفهوم تولید الکترونیکی مطرح می‌شود، که از فنّاوری‌های نوظهور اطلاعاتی و ارتباطی جهت پیاده‌سازی فضای همکاری و به اشتراک‌گذاری چند کاربر بهره می‌گیرد. نگهداری و تعمیرات الکترونیکی می‌تواند به‌صورت زیر تعریف گردد: پشتیبانی از نگهداری و تعمیرات شامل منابع، خدمات و مدیریت موردنیاز طوری که اجرای فرآیند تصمیم‌گیری پیش‌گویانه امکان‌پذیر شود.

 • مجموعه مقالات و تجربیات برتر ارائه شده در این کنفرانس در قالب کتابچه مقالات و تجربیات در دسترس عموم قرار گرفته است.

محورهاي تخصصي كنفرانس

محورهاي اصلي كنفرانس در حوزه‌های زير تعریف‌شده است:

 • رویکردهای جدید در بهینه‌سازی برنامه‌های نگهداری و تعمیرات و زمان‌بندی آن‌ها
 • برون‌سپاری و قرارداد مبتنی بر عملکرد در پیمانکاری فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات
 • تجزیه‌وتحلیل Big Data در نگهداری و تعمیرات جهت تحلیل و پیش‌بینی خرابی‌ها
 • نت الکترونیکی(e-maintenance)، کاربرد اینترنت اشیاء، ربات‌ها و … در نگهداری و تعمیرات
 • نوآوری در سیستم¬های آموزشی نگهداری و تعمیرات
 • رهبری، استراتژی و سیاست‌ها در نگهداری و تعمیرات
 • بهینه‌سازی انبار و مدیریت قطعات یدکی MRO
 • مدیریت دارایی‌های فیزیکی مبتنی بر استاندارد ISO55000
 • اندازه‌گیری عملکرد و ویژگی‌های داشبورد مدیریت عملکرد در تعالی نت
 • انتخاب، محاسبه و تحلیل شاخص‌های مدیریت عملکرد
 • ویژگی‌های سیستم مکانیزه مدیریت نگهداری و تعمیرات CMMS جهت تعالی نت
 • راهکارهای عملی و تجربیات موفق در تدوین نقشه راه تعالی نت و پیاده‌سازی RBI,RCA,RCM, LCC
 • مدیریت اورهال و مدیریت هزینه در نگهداری و تعمیرات

کلیپ کنفرانس آخرین یافته‌ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات

نام *
Fill out this field
شماره تماس *
Fill out this field
ایمیل *
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
توضیحات تکمیلی
Fill out this field
Select an option

همکاران آیریم

پروفسور آدولفو كرسپو ماركز استاد دانشکدۀ مهندسي دانشگاه سويل اسپانیا و رئیس دپارتمان مديريت صنعتي است. وی مدرك دكتراي خود را در رشتۀ مديريت صنعتي از همين دانشگاه اخذ كرده است. فعالیت‌های تحقيقاتي وی در نشریاتی نظير مجلۀ بين‌المللي تحقيقات توليد، مجلۀ بين‌المللي اقتصاد توليد، مجلۀ اروپايي تحقيق در عملیات، مجلۀ خريد و مديريت عرضه، مجلۀ صنعتي توليد سريع، امگا، مجلۀ كيفيت در مهندسي نگهداري، سيستم‌هاي پشتيبانی از تصميم، رایانه‌ها در صنعت، مهندسي قابلیت اطمینان و امنیت سيستم، مجلۀ بين‌المللي شبيه‌سازي و مدل‌سازي پردازش و … به چاپ رسيده است.

پروفسور آدولفو كرسپو ماركز

اینخمن به منظور توسعه‌ی دانش مهندسی نگهداری و تعمیرات توسط برخی از اساتید دانشگاه سویل اسپانیا تأسیس شد. هدف اصلی اینخمن ترویج و اشاعه‌ی مهندسی نگهداری و تعمیرات، تسهیل تبادل نظرات و تجارب بین افراد درگیر در فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات، کمک به ارتقاء فرهنگ کسب و کار نگهداری و تعمیرات به‌عنوان کیفیت و رقابت است. همزمان مشارکت در ارزیابی نقش نگهداری و تعمیرات و افراد و نهادهای تحت تأثیر و کمک به بهبود مستمر از ارائه‌ی این خدمات. موسسه‌ی اینخمن در بسیاری از پروژه‌های ملی و بین‌المللی مشارکت دارد.

شرکت Metegrity Inc  یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مشاوره و تولید نرم‌افزار در حوزه مدیریت دارایی فیزیکی و نگهداشت در دنیا بخصوص در حوزه نفت و گاز می‌باشد. کمپانی‌های بزرگ دنیا مانند Shell و Chevron از حامیان و مشتریان بزرگ این شرکت به حساب می‌آیند. این شرکت نامی شناخته شده در حوزه مدیریت سلامت تجهیزات AIM و همچنین RBI در سطح جهان است.

فهرست